Delivery Country:
Currency:
+48 52 364 11 60

Telewizor zawieszony nad kominkiem może być w zasięgu nie tylko wyobraźni klienta, ale może stać się centralnym punktem wielu aranżacji wnętrz.

Nie każdy rodzaj kominka sprawdzi się jako element media wall. Przed podjęciem decyzji o zakupie kominka należy upewnić się, które rozwiązanie jest możliwe do wykonania oraz bezpieczne dla urządzeń RTV. Wszystkie wkłady kominkowe z technologią BEV mogą być wykorzystane w aranżacji ściany multimedialnej z prawdziwym ogniem.

Wybierz odpowiedni kominek do ściany z telewizorem.

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni model kominka do projektu. Z oferty marki Planika będą to na przykład wkłady kominkowe z technologią spalania oparów etanolu BEV: FLA4, Prime Fire, Neo lub Senso oraz kominki Panorama i Forma, które posiadają dedykowany casing oraz deflektor. Zabezpiecza on obszar wokół kominka oraz sprzęt elektroniczny przed bezpośrednim kontaktem z gorącym powietrzem.

Istotne jest również uwzględnienie odpowiednich dystansów pomiędzy kominkiem, a sprzętem umieszczonym nad kominkiem, zgodnie z instrukcją dołączoną do każdego urządzenia.

Panorama – przeszklony kominek pod TV

Panoramę wyróżnia fakt, że ogień jest całkowicie zamknięty za szkłem. Kominek wyposażony jest w system odprowadzania gorącego powietrza wewnątrz zabudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma ono możliwości kierować się bezpośrednio w stronę urządzenia znajdującego się nad nim, tylko ma ujście przez górną kratkę wentylacyjną.

TV powieszony nad kominkiem Panorama.

Forma – bezpieczny sposób montażu kominka pod telewizorem

Forma to kominek z technologią BEV (Burning Ethanol Vapour, czyli spalanie oparów etanolu) posiadający dedykowany casing. Wykonany jest z materiału nepalnego w technologii Zero Clearance. Jest to konstrukcja składająca się z dwóch warstw, pomiędzy którymi zastosowano pustkę powietrzną, stanowiącą izolację. Dzięki temu zewnętrzna warstwa Formy jest chłodna i umożliwia zastosowanie wokół niej materiałów palnych oraz zawieszenie TV. W zestawie z kominkiem Forma jest również deflektor, który chroni nie tylko przestrzeń i urządzenia nad kominkiem przed nagrzaniem, ale pozwala na zastosowanie dowolnego materiału wokół kominka na przykład drewna.

Należy pamiętać, że wymienione kominki nie są w pełni zabudowane szkłem, posiadają panel szklany o wysokości 50mm.

Kominek FLA4 w Formie obudowany materiałem palnym.

Panele szklane w kominkach Forma

Wkłady kominkowe, takie jak FLA4 czy Prime Fire wyposażone są w panele szklane. Należy zwrócić uwagę na sposób ich montażu. W podstawowych wersjach zabudowy, takich jak Single Sided, Left/Right Corner, Three Sided, występują niskie panele szklane o wysokości 50 mm montowane na dedykowanych uchwytach (kamertonach), bezpośrednio na wkładzie kominkowym.

Panele szklane przede wszystkim chronią linię ognia przed niepożądanymi ruchami powietrza, które mogłyby doprowadzić do wyłączenia urządzenia.

W pozostałych typach zabudowy Room Divider, Island i Tunnel wspomniana szyba ma wysokość 200 mm. Szyby te montowane są bezpośrednio do górnej płyty wkładu kominkowego, bez konieczności stosowania uchwytów. Ich kształt jest dostosowany tak, aby można je było wsunąć we wcześniej przygotowane otwory wkładu kominkowego.

Z uwagi na potrzeby klientów, marka Planika stworzyła aż siedem różnych typów zabudowy Formy, które dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych, kolejno : Single-sided, Left Corner, Right Corner, Three-sided, Tunnel, Room Divider, Island.

Kominki Senso i Neo dostępne są także w obudowach podobnych do Formy, jednak liczba możliwych aranżacji jest ograniczona do czterech: Single-Sided, Left/Right Corner, Three-Sided.

Dystans jaki należy zachować pomiędzy kominkiem Forma, a sprzętem RTV wynosi 900 mm, w następujących typach zabudowy: Single Sided, Left/Right Corner, Three Sided.

W pozostałych typach zabudowy Room Divider, Island oraz Tunnel, dystans ten wynosi 750 mm. Należy pamiętać, że oprócz odpowiedniej odległości telewizora od kominka, konieczne jest zainstalowanie deflektora, który jest częścią zestawu.

Brak użycia deflektora w Formie wyklucza montaż urządzeń na ścianie nad kominkiem oraz zobowiązuje do zastosowania materiału niepalnego we wskazanym w instrukcji obszarze. Deflektorem nie jest wyłącznie dołączona do zestawu metalowa półka. Jako deflektor można rozumieć element wystający ze ściany, wykonany z materiału niepalnego, chroniący przestrzeń nad nim przed gorącym powietrzem.

Zabudowa z i bez deflektora,
Forma 1800 Single Sided z wkładem FLA4 1490

Wkłady kominkowe – Jak przygotować zabudowę kominka pod telewizorem?

Możliwy jest również montaż sprzętu RTV nad wkładem kominkowym bez casingu. Należy wówczas zachować odpowiedni dystans pomiędzy kominkiem, a sprzętem elektronicznym oraz zastosować poniższe wskazówki montażu.

Jaki należy zachować dystans pomiędzy TV a kominkiem

Na poniższej ilustracji zaprezentowano dwie standardowe możliwości zamontowania telewizora nad kominkiem.

Pierwsza przedstawia telewizor umieszczony we wnęce.

Minimalny dystans, jaki należy zachować pomiędzy przednią krawędzią wnęki, a telewizorem wynosi 100 mm.

Druga ilustracja prezentuje montaż z wykorzystaniem półki umieszczonej bezpośrednio pod sprzętem RTV. Półka powinna wystawać minimum 100 mm od telewizora i musi być wykonana z materiałów niepalnych.

Półka pełni funkcję deflektora, który kieruje gorące powietrze poza strefę z zainstalowanym sprzętem RTV.

Minimalny dystans w obu wersjach, pomiędzy górną krawędzią kominka, a telewizorem wynosi 900 mm. Ponadto należy zwrócić uwagę, że przestrzeń do wnęki lub półki powinna zostać wykonana z materiałów niepalnych.

Ściana TV z kominkiem z systemem odprowadzania gorącego powietrza

Zdarza się, że klienci chcieliby powiesić telewizor bezpośrednio nad kominkiem BEV bez zastosowania deflektora lub zmniejszyć dystans pomiędzy nimi. Idealnym rozwiązaniem we wspomnianych przypadkach, jest przygotowanie systemu na odprowadzenie gorącego powietrza.

Pierwsza grafika przedstawia telewizor przymocowany do ściany bez wnęki ani półki. Natomiast w samej wnęce kominkowej został przygotowany otwór przez który gorące powietrze kierowane jest wylotem umieszczonym nad telewizorem. Średnica otworu powinna wynosić minimum 175 mm dla kominków do długości  1190 mm. Minimalna odległość pomiędzy telewizorem, a kominkiem wynosi 1000 mm.

Drugi i trzeci schemat przestawia podobne rozwiązanie, ale telewizor został umieszczony dodatkowo we wnęce lub posiada półkę (deflektor). Takie rozwiązania pozwalają na zmniejszenie minimalnego dystansu pomiędzy kominkiem, a wnęką/półką do 600 mm. Podobnie jak we wcześniej opisanych sposobach montażu telewizora nad kominkiem należy użyć materiałów niepalnych.

TV obok kominka

Poza możliwością zawieszenia telewizora nad kominkiem, jedną z częstych aranżacji ściany multimedialnej jest powieszenie go obok. W takiej sytuacji należy spełnić jeden warunek, który zależny od sposobu zabudowy kominka. W wersji przedstawionej na pierwszej ilustracji minimalna odległość między kominkiem a krawędzią telewizora wynosi 400 mm. Jeśli kominek jest zamontowany we wnęce tak, jak przedstawiono to na drugiej ilustracji, minimalna odległość od krawędzi telewizora wynosi 200 mm. Przedstawiony schemat nie obliguje do zamontowania deflektora. Jednak ten, pozwalałby na zastosowanie nad kominkiem dowolnego materiału, nawet łatwopalnego.

Walled Garden House, zaprojektowany przez Steve Burke, zdjęcie F22 photography

Ściana multimedialna z kominkiem – jakich materiałów użyć?

Zwróć szczególną uwagę na przestrzeń, która w instrukcji obsługi oznaczona jest jako „materiały niepalne”. Oznacza to, że chcąc zabudować wkład kominkowy bez casingu, w jego obrębie należy stosować wyłącznie materiały, które są niepalne. Mogą być to na przykład: ceramika, szkło żaroodporne, beton, kamień, cegła, płyta gips-karton ognioodporna, wełna mineralna lub stal. Dodatkowo pomiędzy nimi, a zabudową należy zastosować izolację, która chronić będzie konstrukcję przed wysoką temperaturą. Przed użyciem upewnij się, że producent kwalifikuje swój wyrób jako niepalny, a jego zastosowanie zgodne jest z obowiązującymi lokalnymi przepisami. Łączenia i spoiwa muszą być również odporne na działanie wysokich temperatur.

Dział projektów

Choć każdy projekt jest inny, to zasady instalacji nad nim sprzętu RTV są takie same. Nasz zespół pomoże Ci nie tylko prawidłowo dopasować kominek do wnętrza, ale poda wszystkie szczegóły dotyczące jego montażu oraz prawidłowej instalacji telewizora nad kominkiem. W razie wątpliwości możesz poprosić o konsultację Dział Projektów.

PRACUJESZ OBECNIE NAD PROJEKTEM Z OGNIEM?

NASI SPECJALIŚCI SKONSULTUJĄ TO Z TOBĄ!

Wyszukaj na blogu